Jakie są rodzaje leasingu? Charakterystyka i różnice
Leasing samochodowy stanowi rozwiązanie, które umożliwia wykorzystanie pojazdu m.in. w ramach działalności zawodowej. To bardzo korzystna finansowo opcja pozwalająca na użytkowanie samochodu lub całej floty bez konieczności kupna pojazdów, co z kolei zapewnia wygodę i komfort pracy. Taką opcję wybiera wiele przedsiębiorstw, w tym nie tylko duże, ale także mniejsze firmy jednoosobowe lub kilkuosobowe. Po zakończeniu umowy leasingowej możliwe jest wykupienie pojazdu na własność. Jakie rodzaje leasingu są dostępne i który z nich jest najbardziej opłacalny?
Leasing – na czym polega?
Leasing jest jednym ze sposobów finansowania zakupów w firmach, dostępnym zarówno dla małych, jak i dużych przedsiębiorstw. Zwykle objęte są nim towary o wysokiej wartości, takie jak specjalistyczne maszyny produkcyjne lub – najczęściej – pojazdy. Leasing polega na zawarciu umowy pomiędzy firmą leasingową a leasingobiorcą, który może użytkować przedmiot leasingu, np. pojazd, będąc jego wyłącznym użytkownikiem przez cały okres umowy. Ważne jest, że przedmiot leasingu nie musi być własnością leasingobiorcy, który tylko „wynajmuje” dany towar. Leasing jest dobrym rozwiązaniem w sytuacji, gdy zakup przedmiotu na własność jest nieopłacalny lub niemożliwy. Mimo wielu zalet trzeba jednak pamiętać, że przedmiot leasingu pozostaje własnością firmy leasingowej, dopóki nie zostanie wykupiony. Jeśli zastanawiasz się nad leasingiem i chcesz uzyskać więcej szczegółowych informacji, zajrzyj na Portal Biznesowe Inwestycje.
Rodzaje leasingu – który wybrać?
Aby wybrać najlepszą opcję finansowania dla swojej działalności, warto zastanowić się nad różnymi rodzajami leasingu dostępnymi na rynku. Jednym z najczęściej wybieranych przez przedsiębiorców jest leasing operacyjny. Polega to na zawarciu umowy leasingowej, w której leasingobiorca nie staje się właścicielem finansowanego towaru – na przykład pojazdu czy maszyny – a jest nim firma leasingowa. To właśnie leasingodawca jest właścicielem towaru aż do momentu wykupu przez leasingobiorcę po zakończeniu umowy. Dzięki temu leasing operacyjny nie wpływa negatywnie na zdolność kredytową przedsiębiorcy, ponieważ nie zalicza się do zobowiązań, które zbierane są w Biurze Informacji Kredytowej. Niemniej jednak leasing operacyjny wymaga płacenia regularnych rat, co może obniżyć dochody firmy i utrudnić ubieganie się o inne formy finansowania lub kredyty w instytucjach finansowych. Ważne jest również, że przedmiot leasingu nie jest wprowadzany do bilansu leasingobiorcy, ale pozostaje własnością firmy leasingowej.
Leasing finansowy to drugi rodzaj leasingu, który umożliwia użytkowanie danego towaru w zamian za comiesięczne raty. W przypadku leasingu finansowego leasingobiorca staje się właścicielem danego towaru po zakończeniu umowy leasingowej, a przedmiot leasingu wpisuje się do ewidencji środków trwałych firmy. Wartość towaru odpowiada kwocie leasingu, a wszystkie odsetki rat i odpisy amortyzacyjne zalicza się do kosztów przychodu. W odróżnieniu od leasingu operacyjnego leasing finansowy ma mniejszy wpływ na zdolność kredytową, co może ułatwić uzyskanie kredytów i innych rodzajów finansowania dla firmy.
Podsumowując, leasing od lat jest popularnym sposobem finansowania, który może być stosowany nie tylko w celu pozyskania do firmy pojazdów, ale również innych urządzeń i maszyn. Jeszcze przed podpisaniem umowy warto dokładnie przeanalizować potrzeby swojego przedsiębiorstwa. Proces podpisania umowy leasingowej jest prosty i często można go przeprowadzić zdalnie, bez konieczności osobistej obecności w siedzibie firmy leasingowej. Wniosek o leasing można złożyć drogą elektroniczną, a po jego otrzymaniu leasingodawca przeprowadza weryfikację zdolności kredytowej wnioskującego w bazach. W przypadku gdy wnioskujący ma negatywną historię kredytową, firma leasingowa może zażądać przedstawienia dodatkowych dokumentów lub opłaty wstępnej. Ostatecznie po podpisaniu umowy i opłaceniu pierwszej raty leasingobiorca otrzymuje przedmiot leasingu. Umowa leasingowa jest podpisywana jednostronnie, a jej kopie są dostarczane do leasingodawcy po odbiorze przedmiotu leasingu.
Opracowano na zlecenie partnera Santander Consumer Bank.
Źródła:
https://direct.money.pl/artykuly/porady/leasing-samochodowy-poznaj-zasady-dzialania-i-najwazniejsze-informacje
https://www.superauto.pl/artykuly/leasing-dla-osob-prywatnych-czy-to-dobre-rozwiazanie